אטרקס - כותרת האתר
אטרקס - תפריט עליון קטן     אטרקס - חיפוש מוצר
  אטרקס - תפריט עליון ראשי צרו קשר
 
אטרקס - בעיות בכף הרגל
אטרקס - תפריט אקורדיון

מוצרים

  ארטקס - בעיות בכף הרגל
בריאות כף הרגל
 
טיפים לשמירה על כף הרגל שכל אחד צריך לדעת!

כאבים בכף הרגל - לא הכרח: כפות הרגליים משקפות את בריאותך הכללית. נעליים ומדרסים המתאימים לכף רגלך יכולים להקל ואף למנוע את הכאבים הנפוצים.

קנה נעליים שמתאימות לצרכיך: רוב האנשים אינם יודעים את מידת כף הרגל המדויקת שלהם (אורך ורוחב) ולעיתים קרובות רוכשים נעליים קטנות מידי. כיום, במרבית חנויות הנעליים קיים מכשיר לסריקת כף הרגל שנותן לך נתונים על המידה, הרוחב, סוג הקשת ונקודות הלחץ בכף רגלך, ולהתאים את הנעליים והמדרסים האידיאליים עבורך.

תן מנוחה לכפות רגליך:
נשים סובלות הרבה יותר מגברים מבעיות בכפות הרגליים והאשמה לכך נתונה לרוב בשל נעילת עקבים גבוהים. מומלץ לנעול נעליים נוחות ומתאימות לכף רגלך.

טיפול לילי: אחרי יום שלם על הרגליים, תן לרגלך קצת מנוחה. עסה אותן בעדינות עם אגודליך להגברת זרימת הדם. מרח בקרם מזין כדי לשמור על העור ולמנוע סדקים.

גרביים - אביזר חשוב: בתוך הנעל נוצרת סביבה לחה וחשוכה שמעודדת גדילת פטריות ובקטריה. הגן על כף רגלך עם גרביים המכילות סיבי נחושת שהוכחו קלינית כמונעות 99% מהבקטריות והפטריות ומשפרות את מראה העור.
 
דלקת ברצועת כף הרגל Plantar Fasciitis
פלנטר פאסיטס זהו מצב שבו מתפתחת דלקת ברצועת הפלנטר פאסיה, רצועה המתחילה בעצם העקב ומתחברת לחלק הקדמי של כף הרגל.

גורמים: פלטפוס - מצב שבו הקשת קורסת ומותחת את הרצועה. הולפוס - מצב שבו הקשת גבוהה מידי. עלייה חדה ברמת פעילות גופנית. עומס של משקל הגוף הנובע ממשקל יתר, עלייה חדה במשקל, או מהריון. הליכה בנעליים לא מתאימות.

סימפטומים: כאבים בעקב, כאב בקשת כף הרגל (בדר"כ) בבוקר או אחרי מנוחה ממושכת.

טיפול ומניעה: אבחון נכון של מקור התופעה.
1. כאשר הסיבה היא פלטפוס יש להשתמש במדרסים אורטופדים לשם תמיכה בקשת.
2. כאשר הדפורמציה היא הולפוס - יש להשתמש במדרסים עם קשת גבוהה, ולייצב את עצם העקב. לשם ריכוך ההליכה יש ללכת בנעל בולמת זעזועים. כמו כן מומלצת הפחתה במשקל הגוף.
   
תפיחה בבוהן - Bunions
עצם שגודלת סביב המפרק של הבוהן כלפי חוץ. העצם דוחפת את האצבע הגדולה (הבוהן) כלפי האצבע הקטנה ולעיתים אף מסובבת אותה בצורה כזו שגורמת לבוהן להיכנס מתחת או מעל האצבע שלידה

הסימפטומים: דלקת, נפיחות וכאבים לאורך הבוהן בחלק הפונה הצידה.

גורמים: תופעה נפוצה בעיקר בקרב נשים, כתוצאה מהליכה בנעל צרה שלוחצת על החלק הקידמי של כף הרגל וגם מתורשה.

טיפול ומניעה: הליכה בנעל מתאימה ורחבה דיה שלא לוחצת על הרגל בחלק הקדמי של כף הרגל, הימנעות מהליכה בעקבים גבוהים מידי. להרגעת המקום מהכאבים (אם יש) יש לשים את הרגל במים פושרים. הליכה בנעל שטוחה עם סוליה רכה. הליכה עם מדרסים אורטופדים העשויים מחומרים רכים מאוד, שימוש באביזרים נוספים המיוחדים לבעיה זו: מפרידי אצבעות לשימוש בעת הליכה, שינה, מעטפת לבידוד הורגוס מהנעל ומניעת שפשוף.
       
כאבי עקב (דורבן)
תופעה שכיחה שבה המשקל המופעל על עצם העקב גורם לאי נוחות וכאבים.

גורמים: ישנן שתי קטגוריות של כאבים בעקב:
1. כתוצאה מפעילות מאומצת, כגון: פעילות שמתרכזת באזור מסוים בכף הרגל, בתדירות גבוהה. הליכה בנעל עם עקב נמוך מידי או לעיתים עקב שנשחק. עלייה פתאומית ברמת הפעילות כגון ספורט, עבודה ,הליכה ועמידה ממושכות
2. פלנטר פאסיטיס - תופעה שכיחה של כאבים בעקב ונובעת על פי רוב עקב ליקוי ביו-מכני בכף הרגל.

טיפול ומניעה: מדרסים בולמי זעזועים על מנת להפחית את הלחץ והמשקל המופעלים עליו. ניתן ללכת גם עם מדרסי עקב ,אולם צריך לזכור שברוב המקרים מדובר בפלנטר פאסיטיס, שאז מדרס עקב לא יפתור את הבעיה אלא רק יקל על הכאב לזמן מה. כדי לפתור את הבעיה יש ללכת במדרסים שמטפלים בבעיית הפלנטר. המדרסים מונעים מהקשת לקרוס פנימה ואז מונעים מתיחה של רצועת הפלנטר ובכך מונעים את היווצרות הדלקת בפלנטר שגורמת לכאבים בעקב ובקשת. הליכה בנעל מתאימה מבחינת גובה העקב (לא שטוח), תהווה גם כן צעד לקראת הפתרון של בעיה זו.
   
כף רגל סוכרתית Diabetic
סוכרת הנה מחלה חמורה שמתפתחת כתוצאה מחוסר ביצור של אינסולין. המחלה מתחלקת לשני סוגים:
1. סוכרת נעורים שהיא בעיה בייצור האינסולין.
2. סוכרת מבוגרים שמתאפיינת בעלייה ברמת הסוכר בדם, בשל תפקוד לקוי של האינסולין.

גורמים: 25 אחוזים מכל חולי הסוכרת בארץ יפתחו בשלב זה או במאוחר בעיות בכף הרגל הקשורות לסוכרת. ליקוים בכף הרגל הסוכרתית נובעים מהשילוב שבין מחזור דם נמוך ומחלת עצבים בכף הרגל שמביא למצב של איבוד תחושה בכף הרגל ומסוכן מכך, איבוד היכולת לחוש כאב והפרשי טמפרטורה. כתוצאה מכך, החולה עלול שלא להבחין בחתכים, פצעים, שלפוחיות ופצעי לחץ שעשויים להתפתח לכיב ובמצבים מסוימים אף לקטיעה של הרגל. פעולות מניעה יכולות להוריד את הסיכון לסיבוכים בכף הרגל באופן משמעותי, ולכן חשוב מאוד כי חולי סוכרת יתבוננו בכף הרגל מידי יום כדי לבדוק אם לא נפגעה. חולי סוכרת רבים מפתחים מחלה הנקראת מחזור דם נמוך, והיא גורמת לירידה באספקת דם היקפית. אספקת הדם הירודה לכף הרגל משפיעה על הנפיחות בכף הרגל והיובש.

המלצות: בדיקה יומית של כף הרגל לאיתור שלפוחיות, חתכים ואודם. גרוב גרביים ללא תפרים למניעת שפשופים והחלף אותן מידי יום. נעל נעליים נוחות שלא לוחצות על כף הרגל, מומלץ לרכוש נעליים בשעות אחה"צ כאשר הרגל מוגדלת. על הנעליים להיות עשויות מעור.
       
כאב קשת / לחץ קשת
כאבים או תחושת צריבה בקשת כף הרגל.

גורמים: ליקוי במבנה כף הרגל או פציעה יכולים להוות גורם ישיר להופעת התופעה. אולם הגורם הנפוץ ביותר לתופעה הוא planter Fasciitis רצועה עבה הנמצאת בתחתית כף הרגל ונמתחת בין עצם העקב לחלק הקדמי של כף הרגל(האצבעות). התופעה נגרמת על פי רוב בשל מתיחה של הרצועה במצבים של פלטפוס.

סימפטומים: כאבים חזקים במיוחד בשעות הבוקר ובעיקר לאחר קימה משינה או מישיבה ממושכת. אם לא מטפלים בתופעה זו עלולה לגדול עצם בעקב, תופעה המוכרת בשם דורבן.

טיפול ומניעה: יש להימנע ככל האפשר מהליכה בנעליים עם עקב גבוהה. הליכה בנעל מתאימה עם בולמי זעזועים ו/או מדרסים. במידה וכף הרגל שטוחה - פלטפוס, מומלץ ללכת עם מדרס אורטופדי שנותן תמיכה בקשת ובכך מונע מתיחה של רצועת ה - Plantar Fasiciitis ומונע את תופעות הלוואי שלה (דורבן ,כאבים בעקב).
   
כאבי עצם כף הרגל Metatarsalgia
כאבים באזור שלפני ראש המטרטרסל בכרית כף הרגל. במצב זה ישנה פגיעה בעצמות המטרטרסל שהן עצמות המרכיבות את האצבעות.

גורמים: כאבים ודלקות בראש המטרטרסל וזאת עקב עמידה ממושכת והפעלת לחץ בהתמדה על כרית כף הרגל, בשל הליכה בנעליים לא מתאימות, צרות ועם עקב גבוהה הגורמות לעיוותים באזור. זקנה - ירידה בשומן שבכרית כף הרגל, המהווה מעין שכבת מגן לכף הרגל, חושפת אותה ללחצים יותר קרובים לעצמות ובכך גורם לשחיקה של העצם ולכאבים.

טיפול ומניעה: הטיפול הטוב ביותר בתופעה זו הוא הליכה בנעל עם מדרסים אורטופדים. הנעל צריכה להיות שטוחה וללא עקב. המדרסים צריכים להיות עם אלמנט מטרטרסל לפני ראש המטרטרסל הפגוע.
 
אטרקס - תפריט תחתון